rehabilitacja osób leżących
Usługi

Co ma na celu rehabilitacja osób leżących?

Rehabilitacja osób leżących umożliwia zapobieganie występowaniu powikłań u osób, które ograniczone są ruchowo i osób przebywających w stanie unieruchomienia przez dłuższy okres czasu. Potrzebna jest pacjentom hospitalizowanym, starszym, po operacjach i z trwałą niepełnosprawnością. Kompleksowe podejście ze strony specjalistów może znacząco poprawić jakość życia chorych. Pacjenci leżący w wielu przypadkach mogą korzystać z usług rehabilitacji domowej.

Rehabilitacja osób leżących – cele

Rehabilitacja to ważny element, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie poprawy jakości życia i niekiedy przywrócenie pełnej sprawności. Zadaniem rehabilitacji jest między innymi praca nad przywróceniem funkcji ruchowych i zapobieganie powikłaniom wiążącym się z długotrwałym leżeniem takich jak odleżyny, utrata masy mięśniowej. Rehabilitacja stanowi również formę przygotowania pacjenta do powrotu do wykonywania codziennych czynności. Ćwiczenia służą także zwiększeniu siły mięśniowej, zniwelowaniu bólu, poprawie ruchomości stawów, równowagi i koordynacji. Rehabilitacja korzystnie wpływa także na samopoczucie i dobrostan psychiczny pacjenta. Dzięki niej, pacjenci po chorobach czy operacjach np. kręgosłupa mogą szybciej wracać do sprawności.

Jak rehabilitowane są osoby leżące?

Program rehabilitacji zależny jest od danego pacjenta, jego potrzeb i efektów jakie mają być osiągnięte.

Elementy, które znajdują zastosowanie w rehabilitacji to m.in. :

  • masaż – redukuje napięcie mięśniowe, poprawia krążenie, stymuluje układ limfatyczny, łagodzi ból. Jest to jeden z elementów pozwalających na zmniejszenie ryzyka wystąpienia odleżyn i zakrzepów.
  • kinezyterapia – celem jest zwiększenie siły mięśniowej, poprawa równowagi i koordynacji
  • fizykoterapia – łagodzi dolegliwości bólowe, zapobiega poważnym powikłaniom wiążącym się z długotrwałym leżeniem

Możesz również polubić…