płyn do spryskiwaczy
Porady Produkty

Płyn do spryskiwaczy i AdBlue – co warto o nich wiedzieć?

Płyn do spryskiwaczy – czy jego jakość ma znaczenie?

Wymiana płynu do spryskiwaczy jest prosta. Zbiornik na tę substancję znajdziesz na froncie samochodu pod maską – wymieniaj go zawsze na zimę oraz na wiosnę, a także kontroluj stan przed każdą dłuższą trasą. Całkowita wymiana nie jest tu konieczna, wystarczy, że regularnie będziesz dolewać płynu, utrzymując jego wysoki poziom w zbiorniku. Na rynku znajdziesz gotowe płyny do spryskiwaczy zimowe Carifil lub letnie, a także koncentraty do rozrabiania z wodą. Produkty marki Carifil nadają się do mycia szyb oraz reflektorów. 

Na zimę najlepiej wybrać płyn do spryskiwaczy Shell w 2 litrowym opakowaniu. Ten jest gotowy do użycia nawet przy -20 stopniach Celsjusza. Skutecznie usuwa brud i inne osady drogowe z szyb samochodowych. W razie planowania dłuższej trasy najlepiej zaopatrz się w zimowy płyn Shell 4 L, który nie zawiera metanolu i redukuje efekt tzw. Zimnej szyby.

Warunki jazdy w okresie jesienno-zimowym bywają szczególnie trudne. Powodem są występujące czasowo oblodzenia, zalegający na drogach śnieg oraz ograniczona widoczność związana z krótszym dniem, częstymi i utrudniającymi jazdę opadami oraz mgłami. Dla bezpieczeństwa jazdy szczególnego znaczenia nabiera wówczas sprawne oświetlenie oraz system oczyszczania szyby przedniej.

Przed zimą zaopatrzmy się w dobrej jakości zimowy płyn do spryskiwaczy. Wybierzmy produkt odporny na niskie temperatury, który skutecznie usuwa brud i osady z szyby. Wysokiej jakości zimowe płyny zawierają składniki spowalniające odparowanie alkoholu, dzięki którym niezebrane przez wycieraczki resztki płynu nie zamarzają na szybie nawet w bardzo niskiej temperaturze. Dodatkowo są one bezpieczne dla lakieru, chromu i gumowych elementów pojazdu. Jeśli w zbiorniku nadal mamy letni płyn, aby uniknąć jego zamarznięcia, czy też uszkodzeń przewodów i dysz dodajmy do niego koncentratu płynu zimowego.

Chcesz wiedzieć, jak uniknąć pęknięcia przewodów od układu spryskiwaczy? Sprawdź artykuł blogowy: https://www.kemetyl.pl/warto-wiedziec/jak-przygotowac-auto-do-zimy-co-warto-zrobic-by-uniknac-nieprzyjemnych-niespodzianek/. Dowiesz się z niego praktycznie wszystkiego o tym, jak przygotować samochód do zimy.

AdBlue – co to takiego? Kontrola stanu i wymiana

Podstawowe informacje o AdBlue znajdziesz tutaj: Czym się kierować wybierając płyn AdBlue?

Nowoczesne samochody osobowe i nie tylko posiadają specjalnie wbudowane czujniki, które kontrolują stan AdBlue i informują o konieczności jego uzupełnienia. AdBlue to płyn wysokiej czystości, który jest bezwonny i nietoksyczny. Wpływa na redukcję emisji spalin do atmosfery, a w tym szkodliwych tlenków azotu. Tę substancję stosuje się tylko w przypadku samochodów z silnikami pracującymi na podstawie technologii selektywnej redukcji katalitycznej SCR. Topowe produkty polecane do nowoczesnych samochodów to np. AdBlue Kemetyl 4,7L. Ten pozwala zredukować ilość tlenków azotu w spalinach nawet do 80%. Warto dodać, że zarówno AdBlue Kemetyl 10L, jak i mniejsze opakowanie spełnia wszelkie normy ISO i nadaje się do samochodów z silnikiem diesla.

Silniki z tym układem można bardzo łatwo popsuć, szczególnie poprzez nieodpowiednie dolewanie płynu do układu. Konsekwencją nieprawidłowego poziomu AdBlue w zbiorniku samochodu będzie mniejszy zasięg auta lub nawet uszkodzenie silnika. W większości przypadków bez czynnika AdBlue rozruch samochodu nie będzie możliwy. Wystarczy dbać o to, aby regularnie dolewać płyn do zbiornika, a wszystko powinno być w porządku. Uwaga! Płyn AdBlue można dolać samemu – wystarczy kupić profesjonalny preparat np. AdBlue Shell 10L. Ta substancja spełnia wszelkie wymogi międzynarodowe oraz normy ISO, a także jest nietoksyczna.

Chcesz dowiedzieć się więcej o produktach marki Kemetyl? Sprawdź wpis: AdBlue from Kemetyl

Płyny eksploatacyjne – podsumowanie

W kwestii podsumowania, warto dodać, że regularna wymiana płynów eksploatacyjnych samochodu wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo osób podróżujących autem oraz kondycję jego podzespołów. Stosuj się do zaleceń specjalistów i producentów, wykonuj regularne interwały wymiany płynów, a Twój samochód na pewno będzie działać bez zarzutu przez długi czas, a dodatkowo zapewni Ci maksimum bezpieczeństwa podróżowania.

Możesz również polubić…