niska samoocena
Porady

Niska samoocena – czy coaching może pomóc?

Część z nas idzie pewnie przez życie. Jest jednak wiele osób, które mają problem z samooceną. Niska samoocena – czy coaching może okazać się pomocny w odbudowaniu pewności siebie?

Niska samoocena – co cechuje osoby z niską samooceną?

Na pierwszy rzut oka nie jest łatwo jasno określić i jednoznacznie stwierdzić, czy nasz rozmówca ma wysoką czy niską samoocenę. W różnych kontaktach możemy spotkać się z osobą, która wydaje się być bardzo otwarta, wyraża chęć poznania, opowiada o sobie i kreuje dobrą atmosferę. Nie oznacza to jednak, że jest to równoznaczne z posiadaniem wysokiej samooceny. Możemy mieć do czynienia z osobą posiadającą potrzebę poszukiwania relacji. Dalsze kontakty mogą pokazać, że osoba ta stanie się wycofana, stłumiona przez brak odwagi np. do konfrontacji opinii. Spotkamy również osoby, które od samego początku ewidentnie wykazują brak wiary w siebie. W środowisku pracy spotykamy osoby, które za wszelką cenę chcą uniknąć różnicy zdań. Jest to szczególnie widoczne i nieproduktywne w przypadku prac projektowych. Tu liczy się różnorodność pomysłów a odmienne postawy i poglądy determinują siłę potencjału projektu. Co zatem możemy zrobić, jeśli zauważamy cechy osoby z niską samooceną?

Niska samoocena – w jaki sposób może pomóc coaching?

Sesje coachingowe umożliwiają wydobywanie wiedzy z zakresu indywidualnych postaw i przekonań ukrywających się dotychczas pod zasłoną wysokiej niepewności. Nie zapominajmy, że coach nie jest osobą posiadającą receptę na szybki wzrost naszej samooceny. Uczestnik sesji coachingowej przebywa drogę, uświadamia sobie, jaka może być rzeczywista przyczyna jego problemów. Pojawi się wiele pytań, które często zmuszają do głębokiej autorefleksji. W poszukiwaniu odpowiedzi zwykle dochodzi do cofnięcia się w przeszłość. Między 6 a 10 rokiem życia człowiek jest podatny na czynniki, które kształtują naszą pewność siebie. Warto przyjrzeć się temu, jak kształtował się nasz obraz siebie pod wpływem opinii nauczycieli, rodziny czy też rówieśników. Wiek szkolony jest jednym z kluczowych momentów determinujących poziom naszego poczucia własnej wartości. W trakcie sesji mamy możliwość odkrywania siebie na nowo.

Life coaching, business coaching i coaching kariery – dowiedz się więcej!

Możesz również polubić…