Hydroterapia obejmuje zabiegi, w których wykorzystywana jest woda będąca w różnych stanach skupienia. Jednym z zabiegów zaliczających się do tej kategorii jest masaż wirowy, inaczej zwany kąpielą wirową. Jest to zabieg fizykoterapeutyczny.
Masaż wirowy – wskazania
Kąpiel wirowa bazuje na wykorzystaniu wody i wysokiej temperatury. Zabiegi mają za zadanie przyspieszyć powrót do sprawności pacjentów, którzy zmagają się z wieloma dolegliwościami. Łagodzą ból, przykurcze, napięcie mięśniowe, obrzęki.
Wskazania do zabiegów kąpieli wirowej to m.in. przewlekłe stany zapalne, neuropatie, obrzęki limfatyczne, entezopatie, kontuzje i urazy, reumatoidalne zapalenie stawów, rwa kulszowa. Pamiętajmy, że zadaniem hydroterapii jest przede wszystkim przyniesienie tymczasowej ulgi w bólu, redukcja obrzęków i poprawa zakresu ruchów – nie leczy ona wymienionych schorzeń, więc jako taka nie zastąpi leków czy zabiegów zleconych przez lekarza.
Kąpiel wirowa stosowans jest u osób po oparzeniach. Zmniejsza ból i zaczerwienienie oraz pomaga ograniczyć ryzyko wystąpienia przebarwień i blizn.
Jakie korzyści przynosi hydroterapia?
Kąpiel wirowa jest korzystny pod wieloma względami:
- łagodzi dolegliwości bólowe
- łagodzi dyskomfort i sztywność mięśni i stawów
- rozluźnia
- poprawia miejscowe krążenie tętnicze i limfatyczne, w rezultacie, redukuje obrzęki
- poprawia nastrój i jakość snu
Jakie są przeciwwskazania do zabiegów?
Masaż wirowy nie jest zalecany dla osób z zaawansowaną chorobą naczyń obwodowych, zaburzeniami rytmu serca, żylakami i infekcjami, którym może towarzyszyć gorączka. Z tego typu zabiegów nie powinny korzystać osoby z otwartymi ranami, krwawieniem czy też niedawnym przeszczepem skóry.
Na czym polega masaż wirowy?
Masaż wirowy wykonywany jest w specjalnej wannie, gdzie mechanizm wbudowany w urządzenie generuje ruch wirowy. Pacjent zanurza w wannie część ciała poddawaną zabiegowi lub całe ciało. Hydroterapia korzystnie wpływa na wiele procesów wewnętrznych, zaś liczba zabiegów zależna jest m.in. od choroby i jej historii czy też stopnia zaawansowania urazu. Zabieg trwa zwykle 10-15 minut.
Hydroterapia jest często dobrym uzupełnieniem kinezyterapii.
Masaż wirowy jest jednym z zabiegów fizykoterapeutycznych wykonywanych w przychodni Medikar. Tu również pacjenci mogą skorzystać z innych form takich jak ultradźwięki, magnetronik, laseroterapia czy terepuls. Dostępna jest także kompleksowa rehabilitacja.