masaż wirowy
Porady

Masaż wirowy – kiedy warto z niego korzystać?

Hydroterapia obejmuje zabiegi, w których wykorzystywana jest woda będąca w różnych stanach skupienia. Jednym z zabiegów zaliczających się do tej kategorii jest masaż wirowy, inaczej zwany kąpielą wirową. Jest to zabieg fizykoterapeutyczny.

Masaż wirowy – wskazania

Kąpiel wirowa bazuje na wykorzystaniu wody i wysokiej temperatury. Zabiegi mają za zadanie przyspieszyć powrót do sprawności pacjentów, którzy zmagają się z wieloma dolegliwościami. Łagodzą ból, przykurcze, napięcie mięśniowe, obrzęki.

Wskazania do zabiegów kąpieli wirowej to m.in. przewlekłe stany zapalne, neuropatie, obrzęki limfatyczne, entezopatie, kontuzje i urazy, reumatoidalne zapalenie stawów, rwa kulszowa, bóle kręgosłupa. Pamiętajmy, że zadaniem hydroterapii jest przede wszystkim przyniesienie tymczasowej ulgi w bólu, redukcja obrzęków i poprawa zakresu ruchów – nie leczy ona wymienionych schorzeń, więc jako taka nie zastąpi leków czy zabiegów zleconych przez lekarza.

Kąpiel wirowa stosowans jest u osób po oparzeniach. Zmniejsza ból i zaczerwienienie oraz pomaga ograniczyć ryzyko wystąpienia przebarwień i blizn.

Jakie korzyści przynosi hydroterapia?

Kąpiel wirowa jest korzystny pod wieloma względami:

  • łagodzi dolegliwości bólowe
  • łagodzi dyskomfort i sztywność mięśni i stawów
  • rozluźnia
  • poprawia miejscowe krążenie tętnicze i limfatyczne, w rezultacie, redukuje obrzęki
  • poprawia nastrój i jakość snu

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów?

Masaż wirowy nie jest zalecany  dla osób z zaawansowaną chorobą naczyń obwodowych, zaburzeniami rytmu serca, żylakami i infekcjami, którym może towarzyszyć gorączka. Z tego typu zabiegów nie powinny korzystać osoby z otwartymi ranami, krwawieniem czy też niedawnym przeszczepem skóry.

Na czym polega masaż wirowy?

Masaż wirowy wykonywany jest w specjalnej wannie, gdzie mechanizm wbudowany w urządzenie generuje ruch wirowy. Pacjent zanurza w wannie część ciała poddawaną zabiegowi lub całe ciało. Hydroterapia korzystnie wpływa na wiele procesów wewnętrznych, zaś liczba zabiegów zależna jest m.in. od choroby i jej historii czy też stopnia zaawansowania urazu. Zabieg trwa zwykle 10-15 minut.

Hydroterapia jest często dobrym uzupełnieniem kinezyterapii.

Masaż wirowy jest jednym z zabiegów fizykoterapeutycznych wykonywanych w przychodni Medikar. Tu również pacjenci mogą skorzystać z innych form takich jak ultradźwięki, magnetronik, laseroterapia czy terepuls. Dostępna jest także kompleksowa rehabilitacja.

Możesz również polubić…